Gatestone Institute v USA (Germany: Islamists Infiltrating Schools in Hamburg z 13.5.2014) - Muslimští radikálové nastavují islámské normy a hodnoty na základních a středních školách v Hamburku, druhém největším městě v Německu, říkají představitelé škol, kteří jsou dotazováni na stupňující se sledování záměrů saláfistických skupin při snaze o islamizaci. Nejméně 25 škol po celém Hamburku je přesvědčeno, že bylo infiltrováno saláfisty a jinými fundamentalistickými muslimskými skupinami, uvádí německá zpravodajství v médiích. Ale místní politici z vládnoucí SPD (strany zavázané k prosazování multikulturalismu v Hamburku) odmítala sdělit přesně, které školy byly ovlivněny. Nyní poprvé pronikla důvěrná zpráva do německých novin Bild, která ukazuje na sedm problémových škol jmenovitě. Školy, kde islamističtí fanatici "vedou náboženskou válku" proti nemuslimským učitelům a spolužákům se nachází v okrscích po celém městě, jak se píše v dokumentu, ale situace v Mümmelmannsberg ve východní Hamburku je "mimořádně děsivá" a "ohniskem organizované strategie" islamistů pro nábor nových následovníků.

Učitelé a ředitelé škol tvrdí, že snahy muslimských fundamentalistů řídit školy "podle svých vlastních pravidel" v posledních měsících vzrostly a spekuluje se, že dokument unikl od někoho, kdo se snaží přinutit představitele města přijmout účinnější přístup. Ředitelé škol jsou pod tlakem, kromě jiných požadavků, na zřizování speciálních modlitebních místností pro muslimské děti, které stále častěji k modlitbám chodí a vykřikují islámské slogany na školních hřištích. Dívky vyžadují výjimky z hodin tělocviku a plavání a jsou pronásledovány, pokud se neoblékají podle islámských norem. Učitelé z obvodních škol Öjendorf a základní školy An der Glinder Au tvrdí, že někteří muslimští rodiče jsou žádáni jinými muslimy, aby zajistily pro jejich dcery oblečení podle islámských standardů. Tlak na konformitu s islámskými normami byl "zvláště velký" na škole v okrsku Mümmelmannsberg, kde učitelé byli svědky diskriminace na základě pohlaví, donucování v oblasti oblékání a případů nábožensky motivovaného násilí. Muslimští studenti na škole v Bergedorfu v jihovýchodním Hamburku často vyprovokovávají "agresivní verbální konfrontace", které mají jasný "saláfistický rukopis a ovlivnění", jak uvádí daná zpráva. Podobné incidenty byly hlášeny ve školách v okrscích Hamm a Stellingen.

Nejnovější obvinění odrážejí ty obsaženy v samostatném dokumentu, s názvem "nábožensky zabarvené konfliktní situace v hamburských školách" [Religiös gefärbte Konfliktlagen Hamburger Schulen] z prosince 2013, která unikla do německých novin v únoru 2014. Dokument byl vytvořen Landesinstituts für Lehrerbildung, oficiálním školicím institutem pro učitele. Ačkoli úředníci z Hamburku odmítají, že by byl dokument k dispozici pro širší veřejnost, ukázky z něj byly publikovány Hamburger Morgenpost dne 17. února. Dokument varuje, že rostoucí počty studentů v Hamburku jsou ovlivněny islamistickou propagandou a přijímají radikální islám a idealizují si džihádistické bojovníky v Sýrii. Zpráva, která vykresluje děsivý obraz toho, co se děje ve školách po celém městě, říká, že ředitelé škol jsou znepokojeni a zmateni a hledají pomoc u státních orgánů. Podle Hamburger Morgenpost, islamisté nutí studentky, aby nosily šátky a nenavštěvovaly hodiny plavání. Učitelé jsou vystavováni nábožensky motivovaným hrozbám násilí a neustálým potížím ohledně "stravování, tělesné výchovy a umožňování modlení ve školách", stejně jako při obsahu náboženské výchovy.

Dívkám není „povolováno tančit nebo hrát" a jsou jim "zakazovány školní výlety." Učitelé našli v sešitech některých studentů plno příkladů "mimořádně radikální saláfistické propagandy." Tato zpráva popisuje případ alevieského [sekty v rámci šíitského islámu] studenta, který byl natolik šikanován sunnitskými spolužáky, že jej jeho rodiče ze školy odhlásili. Zradikalizovaní rodiče "vyžadují umožnění modlení ve třídách" a mladí jsou "organizováni ke spontánním skupinovým modlitbám na hlavních místech škol s výslovným záměrem vyprovokovávat konfrontace". Úsilí o zastavení takových modliteb jsou marné, protože muslimští studenti říkají, že mají "ústavní právo na náboženskou svobodu." Dokument říká, že děti ze sociálně znevýhodněného prostředí jsou obzvláště citlivé na radikalizaci a že válka v Sýrii posiluje náboženskou horlivost ve školách do takové míry, že džihádisté jsou idealizováni a zbožňováni. Jedna škola sdělila, že "napětí a znepokojení je hmatatelné" a požádala německé orgány o pomoc.

Článek publikovaný v jiných hamburských novinách, v Hamburger Abendblatt, poskytl podrobný pohled na tyto taktiky používaných islamisty ve školách v Hamburku. Tento článek sděluje, že existuje mnoho náznaků, že problém je mnohem větší, než je v současné době známo, částečně proto, že mnozí učitelé a ředitelé škol se bojí hlásit případy zastrašování, obtěžování, vyhrožování a týrání. Na jedné škole, chtěl učitel uspořádat konferenci rodič-učitel poté, co byl ohrožován radikálními muslimskými studenty. Ale dva jeho kolegové, kteří byli také ohrožováni, nakonec z akce na poslední chvíli vycouvali, protože se báli studentů. Výsledkem bylo, že disciplinární postihy byly prominuté. Učitel také řekl, že školské rady pro násilí a prevenci nebyly schopny mu pomoci. "Potenciální hrozba je velká, systém je bezmocný a bezradný," uvedl. "Musí existovat jasná pravidla a zajištění bezpečnosti."

Na jiné škole nacházející se na druhé straně Hamburku, prohlásil zasloužilý učitel, že v poslední době zaznamenal, že mnoho studentek přijalo islámský styl oblékání. "Jejich chování se změnilo také" doplnil "a vypadají podobně jako "černé vdovy" [sebevražedné atentátnice na Kavkaze]." Představitelé Hamburgu, kteří uzavřeli "historickou dohodu“ s 200 tisícovou muslimskou komunitou v listopadu 2012, problémy bagatelizovali a popisovali je jako "izolované incidenty". Senátor za Hamburg Ties Rabe, který je zodpovědný za městské školy, vydal 21. února prohlášení ve kterém uvedl, že saláfismus není ve třídách vítán a problémoví studenti by mohli být vyloučeni ze škol. Ale také předal odpovědnost na učitele, aby "zajistili mírové soužití na školské půdě."

Problémy v Hamburku dokreslují obnovenou pozornost na alarmující růst saláfismu v Německu. Saláfisté, kteří mají své kořeny v Saúdské Arábii, otevřeně říkají, že chtějí nahradit demokracii v Německu (a zbytku světa) sunnitskou islámskou vládou založenou na právu šaría. Podle německé zpravodajské služby nyní počet aktivních saláfistů v Německu přesahuje 5500, což představuje nárůst oproti 4500 z roku 2012 a oproti 3800 z roku 2011. Kolem 70% z nich jsou Němci a 30% ne-Němci, pocházející z různých národů, včetně Turecka, Maroka a Bosny. Asi čtvrtina saláfistů v Německu jsou muslimští konvertité. Přestože saláfisté tvoří jen zlomek z odhadovaných 4,3 milionu muslimů v Německu, úřady se obávají, že většina z nich je saláfistickou ideologií přitahována především pokud jde o tvárné mladé muslimy, kteří jsou obzvláště náchylní k páchání sebevražedných útoků ve jménu islámu. Německo zakázalo několik saláfistických muslimských skupin ("DawaFFM," "Islamische audio", "An-Nusrah", "Millatu Ibrahim", "Hizb ut-Tahrir"), protože chtěly "svrhnout demokracii a zřídit systém založený na islámském právu šaría.“

„Saláfismus...je neslučitelný s naším svobodným demokratickým řádem" uvedl bývalý německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich v březnu 2013. "Tyto skupiny mají za cíl změnit naši společnost agresivním způsobem, že chtějí nahradit demokracie za saláfistický systém a právní stát za právo šaría." Hans-Georg MAASSEN, šéf německé zpravodajské agentury, Bundesamt für Verfassungsschutz (BfV), říká, že saláfistická hrozba v Německu roste a varuje, že pokud vláda "nepodnikne rozhodné kroky proti násilným islamistům" saláfistické skupiny "budou pokračovat v růstu a ohrožení násilnostmi se zvýší." Nedávný projev v Hamburger Abendblatt ukazuje, že saláfismus je v Německu živ a zdráv. Počet jeho přívrženců stoupá ve všech částech země, díky mladým muslimům, kteří jsou stále radikalizováni válkou v Sýrii. Němečtí Saláfisté také navyšují nemalé finanční prostředky pro více než 300 německých džihádistů, kteří v současné době bojují proti syrské vládě.

 

Čtěte na podobné téma:

"Šaría policie" v Německu